1 miesiąc ciąży · 1 trymestr ciąży

Objawy wczesnej ciąży

1 miesiąc ciążyObjawy ciąży w pierwszych tygodniach są bardzo zróżnicowane i nie można tutaj doszukiwać się reguł, które będą aktualne w przypadku każdej z kobiet. Niektóre z nas nie odczuwają żadnych dolegliwości ciążowych przez kilka pierwszych miesięcy ciąży, inne zaś już w ciągu 2 tygodni od momentu zapłodnienia skarżą się na nietypowe samopoczucie. Część kobiet odczuwa wiele dolegliwości naraz, u innych zmieniają się one z czasem i występują pojedynczo.

Wczesne objawy ciąży możemy podzielić na objawy możliwe, prawdopodobne i pewne.

Możliwe oznaki ciąży

Niektóre dolegliwości we wczesnej ciąży są podobne do tych, które pojawiają się tuż przed miesiączką. Należy do nich m.in. ból podbrzusza o charakterze i natężeniu zbliżonym do tego podczas miesiączki, dlatego dopóki nie wystąpi krwawienie zachowuj się tak, jakbyś była w ciąży, tzn. prowadź zdrowy tryb życia.

Inne możliwe bądź prawdopodobne objawy ciąży to m.in.:

 • brak miesiączki – może się jednak zdarzyć, że przez pierwsze miesiące będą u Ciebie występować plamienia podobne do miesiączkowych, z drugiej strony brak miesiączki lub jej spore opóźnienie mogą wynikać m.in. ze zmęczenia, podróży związanej ze zmianą strefy klimatycznej czy też problemy hormonalne;
 • nudności – te mogą wynikać chociażby z zatrucia pokarmowego, a u niektórych pojawiają się w stresujących sytuacjach;
 • częstsze niż zazwyczaj oddawanie moczu – może wynikać z zakażenia dróg moczowych;
 • zaciemnienie aureoli;
 • obrzmienie piersi i bolesność sutków;
 • nadmierny apetyt – może jednak być wręcz odwrotnie, tzn. możesz mieć mniejszy apetyt tym bardziej, jeśli ze względu na nudności nie możesz jeść tyle, ile byś chciała;
 • wyczulenie na zapachy – może Cię zacząć drażnić nawet zapach ulubionego żelu do mycia lub potrawy.

Pewne oznaki ciąży

 • potwierdzenie ciąży testem ciążowym wykonanym najwcześniej w dniu spodziewanej miesiączki – można go uznać za „prawie” pewny objaw ciąży;
 • potwierdzenie ciąży poprzez badanie ginekologiczne.

Kiedy wykonać test ciążowy

Działanie testów ciążowych polega na sprawdzeniu występowania w Twoim organizmie hormonu, który jest wytwarzany wyłącznie u kobiet w ciąży. Z tego względu powinnaś z nim poczekać co najmniej do dnia spodziewanej miesiączki – wtedy wykonaj go z samego rana, kiedy stężenie hormonu jest największe i istnieje największa szansa na to, że test wyjdzie prawidłowo. Po odczekaniu jeszcze kilku dni, pora wykonania testu nie ma już tak dużego znaczenia.

Przed wykonaniem testu zapoznaj się z jego instrukcją. Zazwyczaj 2 kreski oznaczają, że jesteś w ciąży. Jeśli jednak zobaczysz tylko 1 kreskę to albo test został wykonany nieprawidłowo albo jego wynik jest negatywny – tzn. nie jesteś w ciąży. Dobrze jest wcześniej zaopatrzyć się w kilka testów, aby w razie czego upewnić się co do wyniku. Nie będę tu polecać konkretnych firm, bo jest to naprawdę obojętne. Jedyne co radzę to aby kupić kilka różnych testów.

Po potwierdzeniu ciąży za pomocą testu skontaktuj się ze swoim ginekologiem. Nie spiesz się jednak z wizytą i zaakceptuj zaproponowany przez niego termin. Najlepiej jest bowiem udać się na pierwszą wizytę ok. 6 tygodnia ciąży, kiedy oprócz samego potwierdzenia ciąży, będzie możliwe ustalenie stanu zdrowia płodu, w tym m.in. sprawdzenie tętna bijącego już serduszka.

Uwaga na testy ciążowe online

Przy okazji tego tematu chciałabym uczulić Cię na płatności za jakiekolwiek testy ciążowe online, które mają rzekomo na podstawie odpowiedzi na kilka pytań określić, czy jesteś w ciąży. Bardzo często na takich stronach widnieje informacja o tym, że opłata za uzyskanie wyniku testu to zaledwie kilka zł, przy czym istnieje możliwość zapłaty poprzez SMS lub przelew. Dopiero kiedy doczytasz drobny druczek w regulaminie zobaczysz, że podczas płatności przelewem faktycznie koszt to kilka zł, ale przy płatności SMSem (która jest oczywiście częściej wybierana ze względu na wygodę) opłata może sięgać kilkudziesięciu zł, a wysłać trzeba aż 2 SMSy. Uważaj więc na to, za co płacisz i uważnie czytaj regulaminy.

Kilka słów na zakończenie

Wcześniej wspomniałam o tym, aby do momentu aż będziesz pewna, że nie jesteś w ciąży, zachowywać się tak jakbyś już w tej ciąży była. Tak naprawdę powinnaś prowadzić zdrowy tryb życia od momentu, w którym zdecydujesz się na to, aby starać się o dziecko. Nawet jeśli lampka wina wypita w pierwszych tygodniach ciąży niekoniecznie zaszkodzi Tobie ani Twojemu dziecku, Ty sama będziesz miała mniej powodów do nerwów, jeśli okaże się, że dowiedziałaś się o ciąży ze sporym opóźnieniem i mogłaś w tym czasie zrobić coś, czego byś później żałowała. A nawet jeśli już zrobiłaś coś takiego, np. wzięłaś tabletkę przeciwbólową, zapomnij o tym i od teraz dbaj o siebie. Nawet lekarze zapewniają, że skoro czasu już się nie cofnie to najważniejsze, aby nie zamartwiać się na zapas – w końcu Twoje samopoczucie psychiczne również wpływa na to, w jakich warunkach rozwijać się będzie ten mały człowieczek.

I pamiętaj o jeszcze jednym – jeśli będziesz miała jakiekolwiek pytania czy wątpliwości, nie szukaj odpowiedzi na forach tylko dzwoń prosto do lekarza. To on jest specjalistą w tych sprawach, a na forach możesz często trafić na wyolbrzymianie niektórych problemów i straszenie najgorszym.

Moje dolegliwości w 1 miesiącu ciąży

Tak naprawdę ten pierwszy miesiąc ciąży liczy się od pierwszego dnia, w jakim rozpoczął się dany cykl, więc dopiero po ok. 2 tygodniach można mówić o ciąży. Tuż pod koniec pierwszego miesiąca czułam jedynie ból podbrzusza i to był jedyny mój objaw. Później oczywiście test pokazał 2 kreski (drugi test potwierdził pozytywny wynik) i wszystko było jasne 😉 Na wizytę u lekarza umówiłam się w 6 tygodniu ciąży.

Reklamy

5 myśli na temat “Objawy wczesnej ciąży

 1. Te bóle brzucha w ciąży są niepokojące, ale tak naprawdę u mnie właśnie od nich zaczęły się pierwsze objawy. Zdziwiłam się więc, kiedy po kilku dniach zobaczyłam 2 kreski na teście!! 🙂

 2. szczęściary…ja wciąż się staram o małego dzidziusia, ale właśnie wtedy kiedy człowiek chce, to jest najtrudniej zajść w ciążę…

 3. No ja nie wiedziałam, że jestem w ciąży i zrobiłam imprezę urodzinową. Kilka kieliszków poszło już wtedy… po paru dniach zrobiłam test, jeden pozytywny, dzień następny…drugi pozytywny. zaskoczona, ale szczęśliwa. Mam jednak straszne wyrzuty sumienia, o tą imprezę.. żebym tylko maluszkowi krzywdy nie zrobiła;(

 4. Borka ja staralam sie 5 lat! Wreszcie zaproponowano mi zabieg sprawdzenia droznosci jajowodow troszje bolesny ale wzielam 3 ibuprofeny przed 😉 pierwsza miesiaczka byla dosc obfita ale poza tym chyba wszystko się udroznilo bo od 2 tyg odczuwam bol w podbrzuszu i zasypiam gdzie tylko usiade 😉 powodzenia!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s